Kas yra akromegalija ir kaip atpažinti jos simptomus?

Akromegalija – tai reta liga, pasireiškianti kai organizmas gamina per daug augimo hormono. Šią „per didelę gamybą“ dažniausiai sukelia nevėžinis (gerybinis) navikas hipofizėje – mažoje liaukoje, esančioje po smegenimis.

Jei jums nėra diagnozuota akromegalija, bet norėtumėte sužinoti daugiau informacijos apie ligos požymius ir simptomus, skaitykite žemiau.

Dėl per didelio augimo hormono kiekio kūno audiniai ir kaulai auga greičiau nei įprastai, todėl organizme vyksta daug pokyčių (tiek viduje, tiek išorėje), kurie pas kiekvieną žmogų pasireiškia skirtingai.

Nepriklausomai nuo to, ar akromegalija užklupo jus, ar turite draugą, o gal mylimąjį, sergantį šia reta liga, ar tiesiog norite sužinoti daugiau apie jos požymius ir simptomus, čia galite rasti pagalbos. Akromegalija gali labai stipriai, neretai nepakeliamai paveikti su ja susidūrusių žmonių gyvenimus, tačiau, kad ir kokiame etape būtumėte kelionėje su akromegalija, teisinga informacija ir tinkama parama gali labai pagelbėti.

Tikimės, kad čia rasite informacijos, padėsiančios suvokti, kaip gyventi sergant akromegalija. Nesvarbu, ar nerimaujate dėl savo paties ar dėl draugo simptomų, ar jums liga diagnozuota naujai, ar jau kurį laiką sergate šia liga.

Kokie yra akromegalijos simptomai?

Akromegalija gali labai įvairiai paveikti žmones; kiekvieno žmogaus kūnas turės unikalų, kaip ir pats žmogus, atsaką.

Jei jau esate prižiūrimi sveikatos priežiūros komandos, jie jus reguliariai stebės, tikrins ir, jei reikia, padės išspręsti visas kylančias problemas. Visgi, būtų pravartu ir patiems būti budriems dėl retesnių, bet galbūt rimtesnių problemų.

Jei jums nebuvo diagnozuota akromegalija, bet nerimaujate, kad jūs ar jūsų pažįstamas asmuo gali ja sirgti, čia keletas simptomų, kuriuos reikia aptarti su savo sveikatos priežiūros specialistu.

 

Dažniausiai pasireiškiantys akromegalijos simptomai

Galvos skausmai

Jie gali būti įvairaus intensyvumo ir trukmės bei daug stipresni nei įprasti galvos skausmai. 

Kūno pokyčiai

Dėl akromegalijos jūsų kūnas gali pakeisti formą, ypač rankos, pėdos, nosis, skruostikauliai, kakta ir lūpos. Oda gali labiau prakaituoti (ypač nakties metu), tapti riebi ir sustorėti, taip pat dažnai gali atsirasti odos išaugų.2–5

Sąnarių / raumenų skausmas

Kaulai ir sąnariai gali augti ir keisti sudėtį, dėl ko tampa labiau skausmingi ar yra linkę lūžti. Jei taip nutinka, tai dažnai apima žandikaulį, pirštus, stuburą, šonkaulius, kojas ir / arba rankas. 

Hormoninės problemos

Žmonės, sergantys akromegalija, gali jaustis neapsakomai pavargę, tapti jautrūs šalčiui arba priaugti svorio. Gali sumažėti lytinis potraukis, moterims sutrinka mėnesinių ciklas arba jos visai dingsta. 

Miego sutrikimai

Knarkimas ir miego apnėja (būklė, kai miegant akimirkai sustoja kvėpavimas) nakties metu gali jus pažadinti kelis kartus per valandą, net jei patys tokio pabudimo nepastebite.

Širdies problemos

Struktūriniai širdies pokyčiai ir tai, kaip ji kūnu pumpuoja kraują, gali sąlygoti aukštą kraujospūdį ir / arba nereguliarų širdies plakimą.2–5,11–14

Žarnyno polipai

Storosios žarnos gleivinėje gali atsirasti mažų ataugų (vadinamų žarnyno arba storosios žarnos polipais), tačiau daugumai žmonių jie yra nekenksmingi ir dėl to nereikia jaudintis.2–5,15,16

 

Galimos sveikatos problemos, į kurias reikia atkreipti dėmesį

Regėjimo sutrikimas

Hipofizės adenoma kartais gali spausti regos nervą, paveikdama jo gebėjimą siųsti signalus iš akių į smegenis. Dėl to gali sutrikti vidurinė periferinė rega, o vėliau prarandamas ir išorinis periferinis regėjimas. Kai kurie žmonės nepastebi jokių regėjimo pakitimų, o problema nustatoma tik atlikus testus.

Aukštas gliukozės kiekis kraujyje

Akromegalija gali sutrikdyti gebėjimą veiksmingai apdoroti gliukozę mūsų vartojamame maiste ir gėrimuose, paprastai dėl to, kad organizmas tampa atsparus hormonui insulinui, kas gali sukelti diabetą. Nuolat padidėjęs gliukozės kiekis kraujyje gali sukelti kitų sveikatos problemų, tokių kaip aukštas kraujospūdis ir širdies problemos.

Širdies nepakankamumas

Tai labai reta akromegalijos komplikacija, pasitaikanti tik 3 iš 100 žmonių. Vis dėlto, staigus dusulys lengvo fizinio krūvio metu ir /  arba krūtinės skausmas turėtų būti traktuojami kaip galimas pavojaus signalas.

 

Ši informacija parengta plačiau anglų kalba (plačiau https://wapo.org/acromegaly/ ) bendradarbaujanti su tarptautine akromegalija sergančių žmonių komisija, akromegalijos palaikymo grupėmis, Pasauliniu hipofizės organizacijų aljansu (WAPO) ir sveikatos psichologais, sukurta eilė išsamiai ištirtų ir peržiūrėtų patarimų, padėsiančių suprasti, kaip akromegalija paveikia žmones, Informacija į lietuvių kalbą išverta Asociacijos AUŠVIS iniciatyva pagal projekta „Akromegalijos supratingumo dienos minėjimas ir viešinimas“.

 

Leave a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *