Lapkričio 1-oji – Pasaulinė akromegalijos supratingumo diena!

Lapkričio 1-oji – visame pasaulyje yra minima, kaip akromegalijos supratingumo diena! Akromegalija – tai reta liga, kurios simptomai yra sunkiai atpažįstami.  Dažni  šios ligos simptomai yra padidėjusios rankos, pėdos ir liežuvis, galvos skausmas, nuovargis, prakaitavimas, padidėję tarpai tarp dantų, pasikeitę veido bruožai ir kt.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, šia liga serga 40-70 žmonių iš milijono. Kasmet nustatomi 3-4 nauji ligos atvejai milijonui gyventojų. Tačiau Lietuvoje ji diagnozuojama dar rečiau. Taip yra todėl, kad žmonės neatpažįsta šios ligos.

Nors oficialios statistikos nėra, spėjama, jog Lietuvoje sergančiųjų akromegalija yra apie 150-180 žmonių. Akromegalija dažniau pasireiškia suaugusiems, 30-40 m. amžiaus žmonėms. Negydomų pacientų mirtingumas, palyginti su to paties amžiaus kontroline grupe, yra 2-4 kartus didesnis, ypač – nuo širdies kraujagyslių ir smegenų kraujotakos komplikacijų. Laiku diagnozavus ligą, pavyksta sumažinti komplikacijų riziką ir itin sumažinti simptomus.

Tad pasaulinis hipofizės asociacijų aljansas WAPO (World Alliance of Pituitary Organizations)  šią dieną, kaip ir kasmet kviečia minėti socialiniuose tinkluose dalijantis informacija apie akromegalija ir jos simtomais.

WAPO tiki, kad pasaulinio nacionalinių hipofizės pacientų organizacijų tinklo stiprybė padės pagerinti hipofizės ir antinksčių pacientų diagnostiką, gydymą ir priežiūrą visame pasaulyje. Skleiskime žinią ir padėkime sergantiesiems kaip galima anksčiau atpažinti akromegalijos simptomus.

 

Leave a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *