Pirmą kartą Lietuvoje bus minima Akromegalijos diena

Akromegalija – reta liga, kurios diagnozę kasmet Lietuvoje išgirsta vos daugiau nei dešimt asmenų. Tiek Europoje, tiek Lietuvoje ji vidutiniškai nustatoma per 7–10 metų nuo susirgimo pradžios, nes lėtai progresuojant ligai žmogus savo išvaizdos pasikeitimus neretai laiko natūraliais. Laiku nepradėjus gydyti patiriama sunkių komplikacijų – liga gali pažeisti įvairias organizmo sistemas.

Nors tarptautinė akromegalijos diena pasaulyje jau kurį laiką yra minima lapkričio 1–ąją, lietuviams ši diena pirmiausia yra svarbi kaip Visų šventųjų diena, todėl asociacijos iniciatyva apsispręsta pirmą kartą Akromegalijos dieną Lietuvoje paminėti birželio 15­–tąją. Jau netrukus Kaune susitiks sergantys hipofizės ligomis ir šią ligą nugalėję, jų šeimų nariai, palaikymo grupės, savanoriai ir rėmėjai.

Akromegalija ir hipofizės ligomis sergančiųjų asociacijos pirmininkė Danutė Puchova-Ledniovė pabrėžia, kad šią dieną svarbu minėti kartu, nes akromegalija sergantiems asmenims svarbūs ne tik vaistai ir gydymo technologijos. „Visų pirma, jiems būtinas aplinkinių supratimas ir palaikymas, nes liga paliečia tai, kas žmogui labai svarbu, – jo kūną. Artimųjų ir likimo brolių bendravimas, atjauta ir šiluma gali padėti jiems pasipriešinti ligai“, – sako moteris.

Organizacija, kovojanti už sergančiųjų akromegalija gyvenimo kokybę, siekianti šviesti visuomenę apie  ligą, ankstyvą diagnostiką, sveiką gyvenseną – veiklą pradėjo 2012 metais. Organizacija šių metų birželio 15 d. 15 val. Akromegalijos dieną minės sveikatingumo komplekso „Monte Pacis“ restorane, įsikūrusiame Pažaislio vienuolyno ansamblio istoriniuose svečių namuose (T. Masiulo g. 31, Kaunas).

Akromegalijos dienos programoje numatyta pasveikusiųjų sėkmės istorijos, medicinos darbuotojų patarimai ir svarbi naujausių ligos tyrimų informacija, edukacinė–pažintinė veikla, bendravimas ir kontaktų užmezgimas.

Registracija į susitikimą vyks iki birželio 10 d. Elektroniniu paštu dpuchova@gmail.com. Norintys iš arčiau pamatyti Pažaislio vienuolyno ansamblį, susipažinti su čia įsikūrusių vienuolių gyvenimu turi galimybę sudalyvauti 45 minučių trukmės ekskursijoje nuo 14 val. – apie pageidavimą joje dalyvauti būtina informuoti registracijos metu.

Akromegalija – yra reta endokrinine liga, kuria susergama žmogaus organizme pakitus gaminamo augimo hormono kiekiui arba dėl išsivysčiusios gerybinės hipofizės adenomos. Žmonių, kuriems išsivysto akromegalija, kai kurios posmegeninės liaukos ląstelės, gaminančios augimo hormoną, pradeda dalintis greičiau nei įprasta ir išskiria daugiau augimo hormonų. Vaikams ankstyvame amžiuje padidėjusi augimo hormono produkcija gali sukelti hipofizinį gigantizmą, dažniausiai pasireiškiantį pagreitėjusiu kaulų augimu ir padidėjusiu ūgiu, neadekvačiu vaiko amžiui, o suaugusiems – akromegaliją.

 

Leave a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *